Strona startowaWsparcie i serwisProspekty i magazyny specjalistyczneOpracowanie techniczneMycie manualne kontra maszynowe szkła i sprzętu laboratoryjnego

Mycie manualne kontra maszynowe szkła i sprzętu laboratoryjnego

Zmywarka laboratoryjna obniża nakład pracy i koszty związane z czyszczeniem, pozwala zaoszczędzić cenny czas i mieć pewność co do powtarzalnych rezultatów o jakości pozwalającej na przeprowadzanie analiz.

Mycie manualne kontra maszynowe szkła i sprzętu laboratoryjnego

Aby laboratoria mogły płynnie przeprowadzać doświadczenia i analizy, muszą mieć zapewnioną stałą dostępność wystarczającej ilości czystego szkła laboratoryjnego. Bardzo dobre i wiarygodne rezultaty można uzyskać tylko wtedy, gdy szkło laboratoryjne i sprzęt zostały wcześniej dokładnie umyte. Innymi słowy: wszystkie artykuły muszą być wolne od zanieczyszczeń i pozostałości po stosowanych chemikaliach. Uzyskanie powtarzalnych rezultatów o niezmiennie wysokiej jakości przy ręcznym wyczyszczeniu do ponownego użycia jest niezwykle trudne, a laboratoria są przez to narażone na ryzyko nieuzyskania poziomu czystości pozwalającej na przeprowadzanie analiz.

Nawet dzisiaj ręczne czyszczenie szkła laboratoryjnego jest szeroko rozpowszechnione. Powody takiego podejścia są zazwyczaj natury budżetowej – ręczne czyszczenie i dezynfekcja są bardziej oszczędne niż zakup i utrzymanie zmywarki laboratoryjnej, tak przynajmniej się myśli. Jednakże bliższe przyjrzenie się zaletom i wadom pozwala dostrzec, że założenie to jest błędne.

CZYSZCZENIE RĘCZNE JAKO ŹRÓDŁO BŁĘDÓW

Czyszczenie przy zlewie jest nie tylko nieprzyjemne i niewygodne, lecz również wymaga wiele czasu i wysiłku, aby osiągnąć żądany efekt. Czas pracowników można wykorzystać w znacznie bardziej sensowny i efektywny sposób, jeśli zautomatyzuje się proces czyszczenia. Trudno jest także zapewnić stale wysoki poziom jakości czyszczenia ręcznego. Ponadto czyszczenie ręczne zawsze zależy od osoby, która je wykonuje. Doświadczenie, metoda i dostępny czas odgrywają znaczącą rolę w tym procesie. Ilość i temperatura wody, środki czyszczące i ich dawki, geometria stosowanych szczotek myjących oraz czas i siła użyta podczas szczotkowania decydują o tym, czy szkło laboratoryjne będzie rzeczywiście czyste, bez żadnych pozostałości, i czy będzie można go użyć do przeprowadzenia następnej analizy. Wszystkie te czynniki codziennie ulegają zmianie podczas czyszczenia ręcznego – często ze szkodą dla jakości mycia. Podsumowując: tam, gdzie pracują ludzie, standaryzacja procesów jest niemal niemożliwa.

W kontekście mycia ręcznego ryzyko uszkodzenia drogiego szkła laboratoryjnego jest wyjątkowo wysokie – nieostrożne obchodzenie się z materiałami, przyborami do czyszczenia i środkami czyszczącymi znacznie skraca okres użytkowania szkła. Jednocześnie stanowi to zagrożenie dla zdrowia pracowników, gdyż mogą oni wdychać aerozole, mieć kontakt z chemikaliami lub zranić się o odłamki szkła.

PRZETWARZANIE MASZYN: INWESTYCJA, KTÓRA SIĘ OPŁACA

W związku z kosztami zakupu przemysłowych zmywarek laboratoryjnych użytkownicy często zadają sobie pytanie, czy inwestycja tego typu się zwróci. Często jednak nie dostrzegają oni potencjału długoterminowych oszczędności, jaki niesie ze sobą mycie maszynowe.

Przede wszystkim oszczędność czasu: pracownicy mogą poświęcić swój cenny czas na wykonanie innych zadań i dzięki temu pracować wydajniej. Jednocześnie zostają uwolnieni od trudnej i niebezpiecznej dla zdrowia pracy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania zwolnień lekarskich, a wzrasta satysfakcja i motywacja pracowników laboratorium. Ponadto zdecydowaną zaletą zmywarek laboratoryjnych jest szybkość mycia. Podczas gdy mycie ręczne i płukanie zajmuje około jednej minuty na element, w zmywarce laboratoryjnej może zostać przygotowanych 60 sztuk szkła laboratoryjnego w ciągu zaledwie 24 minut, co odpowiada oszczędności czasu na poziomie około 59%.

Nie należy zapominać o odpowiedzialnym wykorzystaniu cennych zasobów: zużycie energii, wody i środków czyszczących jest precyzyjnie dostosowywane do poszczególnych procesów, co pozwala osiągnąć wysokiej jakości rezultaty i uniknąć marnotrawstwa. Zużycie wody w procesie czyszczenia maszynowego jest nawet o 63% niższe niż w przypadku czyszczenia ręcznego. Zapewnia to ochronę nie tylko budżetu laboratorium, lecz również w dużym stopniu środowiska naturalnego.
Wreszcie, co nie mniej ważne, mycie automatyczne jest znacznie łagodniejsze niż mycie ręczne. Ryzyko wystąpienia korozji, zarysowań czy pęknięcia szkła jest ograniczone do minimum przy jednoczesnym wydłużeniu okresu użytkowania przygotowywanego szkła.

WSZYSTKO PRZEMAWIA NA KORZYŚĆ LABORATORYJNYCH ZMYWAREK DO SZKŁA

Koszty inwestycji związane z zakupem i wyposażeniem zmywarki laboratoryjnej z czasem się zwracają. Już same pierwszorzędne wyniki przygotowywania są wystarczającym powodem do zakupu zmywarki laboratoryjnej. Ponadto z czasem można dostrzec takie zalety, jak niższe koszty eksploatacji, mniejsze zużycie energii, wody i chemikaliów procesowych, a także dłuższy okres użytkowania szkła laboratoryjnego. Oczywiście czas zwrotu zależy od indywidualnej struktury kosztów i liczby cykli mycia dziennie, ale obliczenia oparte na średnich wartościach pokazują, że inwestycja w zmywarkę laboratoryjną zwraca się w czasie krótszym niż 2 lata.
I wreszcie: zmywarka laboratoryjna sprawia, że procesy czyszczenia w laboratorium są znacznie bezpieczniejsze, mniej podatne na błędy, a tym samym bardziej niezawodne. Dzięki temu praca w laboratorium jest znacznie łatwiejsza.

Aby przejście z mycia ręcznego na automatyczne przebiegło bezproblemowo, serwis Miele lub partnerzy serwisowi Miele zapewniają klientowi wsparcie przez cały okres użytkowania zmywarki laboratoryjnej. Począwszy od montażu i uruchomienia poprzez dobór odpowiednich programów i środków czyszczących po udzielanie wsparcia w przypadku pytań, konserwacji i napraw.